Matkarada

 

8-kilomeetrine viitade ja kaartidega tähistatud loodus-ja matkarada sai esimeste matkajate reibast sammu tunda 2003.aasta sügisel. Ettevalmistusperiood kestis hea mitu aastat, mõõtmine-kaardistamine, kokkulepped maaomanike ja rahastajatega, matkaraja rajamine, mitmes kohas ka läbitavaks muutmine lõppes siiski sellega, et tänasel päeval on reisisellil võimalik nautida nii aja-kui ka looduslugu.

Kohalike koduloolaste ja tuntud ajaloolaste uurimused ja leiud kajastavad piirkonna rikast kultuuripärandit. Ãœksnurme mõisa aladelt pärineb Baltimaade suurim mündileid, mis matkarajal märgistatud kui “rahapaja leiukoht”. Väljakaevamistel on leitud muinasaegse asustuse jälgi , rääkimata Balti-saksa kultuurist , mida kajastab Ãœksnurme mõis ja tema viimase omaniku Roman von Andropoffi säilinud dokumendid ja kirjad. Samal ajal saab ümbruskonnas ülevaate esimese Eesti Vabariigi aegsest asundustaludega hajakülast. Matkarada poolitab Keila jõe käänulisel kaldal asuv puhkekoht looduslähedase katusealusega, piknikulaua ja välikäimlaga.

Lisaks ajaloolistele objektidele on Metsanurme küla ja lähiümbrus ka huvitav loodushuvilistele. Ajalooline Riia-Pärnu-Tallinn talvetee on hoolimata aastakümnete tagusest kasutusest metsa all oma erilise taimekoosluse tõttu selgelt eristatav; matkarada viib looduskaitse all olevate nn Hiiemänni ja Suure Kuuse juurde, läbib kauneid puisniite ja võimaldab jalgu puhata maausuliste tammikus. Viimase rajaja on naabruses asuva Rännaku talu peremees Ülo Sirp, kelle tallu sisse põikamisel alati külalist lahkelt tervitatakse ning kus matkaja ka ajaloo-ja kunstialase elamuse saab. Taluõu on justkui väike muuseumifiliaal oma eksponaatidega, mille hulgas keskaegsete jooniste põhjal ehitatud ehtne kiviheitemasin. Peremehe hobiks olevad puuskulptuurid on taluõue ehteks, seda on tunnustatud ka mitmetel maakodude konkurssidel.Rännaku talust veel kilomeeter läbi metsa, õigemini küll piki endist talveteed, ja oletegi Rehemetsa külakeskuses.
Kui matkaväsimus jalgadest välja puhatud võib soovi korral algpunkti Üksnurmesse tagasi sammuda mööda metsavaheteed, mis rajal tehtud sikk-sakkidega võrreldes vaid 2,5 km pikk. Soovi korral on MTÜ liikmed ise valmis teile matkajuhiks tulema, loodushuvilistele aga korraldame ka giidiga loodusmatku. Huvist ja soovist andke teada telefonil 505 4832 (Peeter Leidmaa).

Samas aga ei valmista mingit raskust matkatee ka iseseisvalt jalge alla võtta.

Printimiseks üksnurme matkaraja kaart

Comments are closed.